מה זה ארגונומיה ואיך עיצוב ארגונומי משפיע על מקום העבודה?

מה זה ארגונומיה ואיך עיצוב ארגונומי משפיע על מקום העבודה?

ארגונומיה היא תחום בהנדסת אנוש העוסק בעיצוב מוצרים, תוכנות וסביבות עבודה כדי שיתאימו לבני האדם המשתמשים בהם.

המונח ארגונומיה הוא הלחם של שתי מילים ביוונית: ארגון – עבודה ונומול – חוקי הטבע. הארגונומיה נחשבת למדע צעיר יחסית, והחלו לעסוק בו לקראת סוף שנות הארבעים של המאה העשרים, עם זאת הוא מבוסס על תחומי מדע ותיקים ומבוססים בהם הנדסה, פיזיולוגיה ופסיכולוגיה. עיצוב ארגונומי לוקח בחשבון את היכולות והמגבלות של העובד בהתאם לנתונים גופניים כמו גובה, משקל והפרופורציות של חלקי הגוף השונים וכן נתונים סביבתיים כמו רעש, תאורה וטמפרטורה.

עיצוב ארגונומי בדרך כלל מתייחס לעיצוב מוצרים הקשורים לעבודה מול מחשב ולסביבת העבודה המשרדית, בהם כיסאות ארגונומיים, שולחנות עבודה, הדומים להנחת הרגליים ומוצרים היקפיים למחשב כמו עכבר, מקלדת, מסכים וכדומה. מכיוון שאנשים רבים משתמשים במוצרים אלה לפרק זמן ממושך (לרוב למשך כל יום העבודה ואף יותר מכך, גם בזמנם הפנוי), אם עיצוב המוצרים אינו מתאים למשתמש, הם עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו עייפות, מתח ואף לפציעות.

יש לציין שארגונומיה אינה מתמקדת אך ורק בסביבת העבודה המשרדית או בסביבות עבודה בכלל והיא פועלת גם לרווחתה של כלל האוכלוסייה. לאור הגידול בשיעור הקשישים באוכלוסייה, תחום הארגונומיה עוסק רבות גם בקהל זה ומתמחה בעיצוב ובפיתוח של ציוד, שירותים ומערכות שיענו על הצרכים של האוכלוסייה המבוגרת, הן בתחבורה הציבורית, בבית ובחללים ציבוריים.

מה החשיבות של סביבת עבודה ארגונומית?

מטרת הארגונומיה היא להפחית סיכונים לפגיעות או פציעות ולייצר סביבת עבודה בטוחה, נוחה ופרודוקטיבית.

סביבת עבודה ארגונומית משפיעה על הארגון ועל העובדים בכמה דרכים:

  1. שיפור הבריאות והבטיחות של העובדים
    סביבה משרדית לא ארגונומית, כלומר שאינה מותאמת ליכולות ולמגבלות של העובדים ולנתוניהם הגופניים, תגדיל את הסיכון לפציעות ולנזקים גופניים מתמשכים כגון כאבי גב וצוואר בשל ישיבה בתנוחה מעוותת מול מחשב, שולחן עבודה או דלפק.
  2. שיפור יעילות העובדים
    לבריאות ולבטיחות העובדים יש השפעה ישירה על יעילותם; עובדים בסביבות עבודה ארגונומיות יסבלו פחות מעייפות, ייקחו פחות ימי מחלה ויהיו יעילים יותר. מחקרים רבים מראים כי חלק גדול מההיעדרויות ממקום העבודה בשל מחלה נגרמות בגלל כאבי גב, שמהם סובלים הן עובדים בחקלאות ובאתרי בנייה, והן עובדים בעבודות משרדיות המחייבות ישיבה ממושכת. סביבת עבודה ארגונומית מקטינה את החשיפה של העובדים לגורמי זיכון ולפציעות.
  3. שיפור שביעות הרצון והמעורבות של העובדים
    עובדים מעריכים חברה המשקיעה משאבים ומאמצים לשפר את בריאותם ואת בטיחותם. עובדים שאינם חווים אי-נוחות, עייפות וחוסר אנרגיה במהלך יום העבודה יהיו מרוצים יותר ממקום העבודה, ותחושות אלה יבואו לידי ביטוי במעורבות ובשיפור הביצועים.

אהבתם? מוזמנים לשתף:

כתבות נוספות שיעניינו אותך…

איך לשבת נכון כשעובדים מהבית?
כאבי גב תחתון
Swopper כסא ארגונומי

רוצים להתנסות בחינם?

השאירו פרטים או התקשרו: 03-3723169