איך לבחור כיסא למשרד

איך לבחור כיסא למשרד?

איך לבחור כיסא למשרד שיספק תמיכה מתאימה לגב ויעודד יציבה בריאה? כאן נסקור את ההיבטים החשובים בכיסאות משרד קונבנציונליים וגם נציג כיסאות משרד ארגונומיים ייחודיים.

עבודה משרדית לרוב כרוכה בישיבה ממושכת על הכיסא המשרדי, ותנוחה זאת עלולה להוסיף מתח למבנה של עמוד השדרה. לכן, כדי למנוע התפתחות או חיזוק של כאבי גב, חשוב לבחור בכיסא משרדי ארגונומי התומך בגב התחתון ומעודד יציבה נכונה.

איך לבחור כיסא משרד ארגונומי?

יש כמה סוגים של כיסאות משרד ארגונומיים, ולא כל כיסא יתאים בהכרח לכל עובד. עם זאת, יש כמה דברים שחשוב לבדוק לפני שבוחרים כיסא משרד כדי לוודא שהכיסא מתאים אישית לעובד ולצרכים הייחודיים שלו. תכנון זה הוא חלק מתחום הארגונומיה.

ראשית נציג את ההיבטים החשובים בכיסא משרד קונבנציונלי, ואחר כך נסקור סוגי כיסאות קונבנציונליים פחות העשויים להתאים לאנשים הסובלים מכאבי גב.

למה כדאי לשים לב כשבוחרים כסא למשרד?

 • גובה מתכוונן: הכיסא המשרדי לרוב יכלול דוושה פנאומטית לכיוון ולהתאמה אישית של גובה המושב, כך שהעובדים יוכלו לשבת בכפות רגליים מונחות במלואן על הרצפה, ירכיים מאוזנות וזרועות בגובה השולחן.
 • רוחב ועומק המושב: מושב הכיסא צריך להיות רחב ועמוק דיו כדי לאפשר לכל עובד להישען בנוחות ושיישאר מרווח של 5–10 ס"מ בין קצה המושב לבין הברכיים. כמו כן, הנטייה של הכיסא קדימה ואחורה צריכה להיות מתכווננת.
 • תמיכה לחוליות המותניות: ברוב הכיסאות המשרדיים הקונבנציונליים תהיה תמיכה מתכנוונת באזור המותניים שמטרתה למנוע השטחה של הקימור הפנימי והכבדת המאמץ על הגב התחתון. בכיסאות סטנדרטיים תהיה תמיכה מתכווננת באזור והמותניים, הן לגובה והן לעומק, כדי שכל עובד יוכל להתאים את התמיכה הרצויה לעיקול הטבעי בגב התחתון. בכיסאות ארגונומיים חדשניים לא תהיה תמיכה במותניים במתכוון במטרה לעודד ישיבה נכונה והפעלה של שרירי הגב בזמן ישיבה.
 • משענת לגב: משענת הגב של כיסא המשרד צריכה להיות ברוחב של בין 30 ל-50 ס"מ. אם המשענת באה בנפרד ממושב הכיסא, צריך להיות מנגנון להתאמת הגובה והזווית; ואם המושב והמשענת מחוברים, צריך להיות מנגנון להתאמת הזווית של המשענת וכן מנגנון נעילה להבטיח שהמשענת לא תשקע אחורה אחרי שנקבעה הזווית המתאימה.
 • משענות לידיים: גם המשענות לידיים צריכות להיות מותאמות אישית לגובה העובד, וכן הן צריכות לאפשר לזרועות ולכתפיים לנוח ברווחה.
  יש לציין שמשענות גב וידיים אינם רכיבים הכרחיים בכיסאות ארגונומיים, וישנם יתרונות בריאותיים רבים לכיסאות ארגונומיים נטולי משענות, שכן אלו מעודדים את הגוף לשבת בצורה טבעית ואף לנוע תוך כדי ישיבה.
 • חומר המושב: החומר שממנו עשויים המושב והמשענת של הכיסא המשרדי צריכים להיות מכוסים בבד נושם ומרופדים במידה מספיקה כדי לאפשר לעובדים לשבת בנוחות למשך פרקי זמן ארוכים.
 • כיסא מסתובב: כיסא משרדי, בין קונבנציונלי או ארגונומי, צריך להסתובב בקלות כדי שהעובד יוכל להגיע אל אזורים שונים בסביבתו מבלי להתאמץ.

סוגי כיסאות ארגונומיים למשרד בשנים האחרונות עוצבו ופותחו כיסאות ארגונומיים בסגנונות שונים המהווים חלופות לכיסא המשרדי הקונבנציונלי במטרה לשפר את התמיכה, הנוחות והיציבה של העובדים במשך יום העבודה הארוך. כיום המדע מזהיר מפני הנזקים הגופניים הנגרמים מישיבה ממושכת; מחקרים מראים כי ישיבה רצופה של יותר משמונה שעות בממוצע (לא כולל ישיבה מחוץ לשעות העבודה, מול הטלוויזיה או בזמן נסיעה) עלולה לפגוע בעמוד השדרה, להחליש את השרירים, לפגוע ביציבה, לגרום לעלייה במשקל ואף להתפתחות סוכרת ומחלות לב.

מכיוון שברוב המקצועות הישיבה הממושכת היא בלתי נמנעת, התפתחו חלופות רבות לעבודה בישיבה, בהן עבודה בעמידה, עבודה תוך כדי הליכה על הליכון חשמלי, או ישיבה על כיסאות ארגונומיים המעודדים תנועה בזמן ישיבה. ההסתגלות לכיסאות אלו יכולה לקחת קצת זמן, אבל רוב המשתמשים בהם מדווחים על שביעות רצון גבוהה. ישיבה בכיסאות ארגונומיים מועילה במיוחד עבור עובדים הסובלים מאי נוחות או כאבים באזור הגב התחתון.

 • כיסא כריעה: זהו כיסא משרד בלי משענת לגב הממקם את העובד במעין תנועת כריעה. עיצוב הכיסא מזמין את היושבים ליישר את הגב, הכתפיים והצוואר, ובכך מעודד יציבה נכונה. בכיסא ארגונומי מסוג זה משקל הגוף מתחלק בצורה שווה בין האגן והברכיים, וכך קטן הלחץ על הגב התחתון ועל שרירי הרגליים.
 • כיסא אוכף: כיסא ארגונומי בסגנון אוכף הממקם את העובד איפשהו באמצע בין ישיבה לעמידה, בתנוחה הדומה לרכיבה על סוס. כיסא זה מאפשר לרגליים ליפול באופן טבעי וליצור תנוחת ישיבה טבעית ויציבה. תנוחה זו טובה במיוחד עבור אנשים הסובלים מכאבים בגב התחתון, ובטווח הארוך היא גם תורמת לחיזוק שרירי הגב. הכיסא הזה נועד לפתור כמה מהבעיות הנפוצות הנגרמות מישיבה ממושכת מול מחשב, בהן בעיות במחזור הדם ונטייה להתכופף קדימה.
 • כיסא לישיבה דינמית: כמשתמע משמו, זהו כיסא ארגונומי גמיש התומך בכל תנוחה ואינו מגביל את התנועה. הישיבה על כיסא זה מחייבת את העובד לנוע ולשנות תנוחה בתדירות גבוהה ובשל כך גם משפר את היציבה, מעודד את זרימת הדם, מחזק את השרירים, מוריד לחץ ומונע עייפות.

חברת ErgonoMe מייבאת כיסאות ארגונומיים תלת-ממדיים בעיצוב חדשני המתאימים עצמם לתנוחת הגוף הטבעית של כל עובד ותומכים בישיבה טבעית, בריאה ונוחה. קראו עוד על הכיסאות הארגונומיים שלנו.

אהבתם? מוזמנים לשתף:

כתבות נוספות שיעניינו אותך…

כאבי גב
איך לשבת נכון כשעובדים מהבית?
כאבי גב תחתון

רוצים להתנסות בחינם?

השאירו פרטים או התקשרו: 03-3723169