טיפים לישיבה נכונה מול מחשב | ErgonoMe

טיפים לישיבה נכונה מול מחשב

ישיבה נכונה מול מחשב יכולה למנוע כאבי גב, צוואר ומפרקים, פגיעה בעיניים, עייפות ועוד נזקים העלולים להיגרם מעבודה משרדית ממושכת. רבים מעובדי המשרדים מוצאים את עצמם מקובעים בתנוחה שבה הראש והצוואר מוטים קדימה, הפנים נעוצות במסך, הכתפיים מכווצות והגב כפוף. הרמת הידיים אל השולחן והריחוף של האצבעות מעל המקלדת יכולות לגרום לבעיות נוספות ולהכביד על הכתפיים ועל מפרקי כף היד. ואם כל זה לא מספיק, עובדים רבים נשארים בתנוחה הזו במשך שעות ארוכות בלי תזוזה.
מלבד קיצור יום העבודה ועיצוב מחדש של סביבת העבודה, ישנם עוד כמה דברים שאפשר לעשות כדי לשפר את נוחות ואת בטיחות הישיבה במשרד, ובכך למנוע את הפציעות העלולות להיגרם מעבודה משרדית.

כמה טיפים לישיבה נכונה מול מחשב

איך לבחור כיסא לישיבה נכונה מול מחשב?

  • מושב הכיסא צריך להיות מותאם באופן אישי לגובה העובד, כך שכפות הרגליים יונחו במלואן על הרצפה והברכיים יהיו בגובה הירכיים או נמוכות מהן. אם הכיסא גבוה מדי והרגליים מתנדנדות, מומלץ להשתמש בהדום להנחת הרגליים.
  • יש לכוון את משענת הגב של הכיסא בזווית של 100–110 מעלות, כך שהגב יישמר זקוף גם כשרוכנים לכיוון המחשב. אם אתם משתמשים בכיסא ארגונומי בעל מנגנון ביומכני, כמו כיסא 3Dee , מומלץ להיעזר בו כדי לשנות את תנוחת הגב לעתים קרובות.
  • אם בכיסא המשרד יש משענות לידיים, מומלץ להתאים אותן כך שהכתפיים יהיו משוחררות. ואם משענות הידיים מפריעות – פשוט להסיר אותן.

התאמת המקלדת

מדף נשלף למקלדת הוא פתרון ארגונומי טוב, אבל הוא צריך לאכלס גם את העכבר של המחשב, להשאיר מקום לרגליים, ורצוי שגם יכלול מנגנון מתכוונן להתאמת הגובה והזווית. בנוסף, מדף המקלדת לא צריך להיות רחוק מדי מהעזרים המשרדיים האחרים כמו הטלפון, המדפסת ואחרים. אם מדף המקלדת אינו ניתן להתאמה אישית, כדאי להתאים את גובה עמדת העבודה והכיסא.

המיקום האידיאלי של המקלדת הוא ישירות מול הגוף. יש למקום אותה כך שהכתפיים יהיו משוחררות, המרפקים בזווית מעט פתוחה (כ-100 מעלות), ומפרקי הידיים בתנוחה ישרה. מומלץ להשתמש במשטח מרופד לעכבר כדי להניח עליו את היד הפעילה בזמן מנוחה מההקלדה.

מיקום מסך המחשב לישיבה נוחה

מיקום לא נכון של מסך המחשב יוביל לישיבה בתנוחות לא נוחות ועלול לגרום לכאבים בצוואר. לכן, חשוב למקם את מסך המחשב כך שהצוואר יהיה בתנוחה ניטרלית ונינוחה. את המסך יש למקם ישירות מול העובד, בקו ישר מעל המקלדת, במרחק של כזרוע בין העובד למסך וכ-5 ס"מ מעל לקו העיניים.

בונוס: הפסקות ומתיחות

גם אם סביבת העבודה שלכם מושלמת ואתם יושבים על כיסא ארגונומי איכותי, ישיבה ממושכת בתנוחה סטטית לא תיטיב עם גופכם. זכרו כי המצב הטבעי של הגוף הוא בתנועה, לכן, מומלץ לקחת הפסקות קצרות כדי למתוח את הגוף ולשנות תנוחה לפחות אחת לשעה.

כתבות נוספות שיעניינו אותך...
פתרונות לכאבי גבכיסא עמידהCall Now Buttonרוצים להתנסות באחד הכיסאות?