המדריך השלם לתכנון משרד ארגונומי | Ergonome

המדריך השלם לתכנון משרד ארגונומי

בעבר, העבודות אשר היו אופייניות ונפוצות בחברה, דרשו מאיתנו להיות בתנועה מתמדת. התזוזה הקבועה איפשרה למערכות הגוף לעבוד כראוי ושמרה על כושר גופני יעיל ובריא.

עם התפתחות המהפכה התעשייתית, מכונות אוטמטיות תפסו את מקומם של בני האדם בעבודות ייצור ופיתוח רבות וכך נוצר מצב בו מרבית משרותיהם של בני האדם הפכו למשרדיות ומנהלתיות.

נוסף על כך, סביבת העבודה המשתנה יצרה מצב בו מרבית העובדים נדרשים לשבת שעות ארוכות אל מול שולחן המחשב בעבודתם ובכך לצמצם עוד יותר את פעולתו של הגוף, המתרגל לביצוע מספר פעולות מצומצמות, אשר חוזרות על עצמן. התוצאה היא פעמים רבות שלל בעיות בריאותיות וכאבים רבים ברחבי הגוף.

מהם נזקיה של הישיבה הממושכת?

עובדים אשר נמצאים בתנוחת ישיבה ממושכת נמצאים בסכנת פיתוח כאבים שונים, החל מכאבי צוואר וכתפיים, דרך כאבי גב שונים ועד כאבי ירכיים וברכיים. הישיבה הממושכת אף מותירה אחריה נזקיים עצביים ברקמות רכות (אשר פעמים רבות קשים או בלתי אפשריים לתיקון) אשר הופכים לכדי כאבים עזים בחלקי גוף שונים.

מה ניתן לעשות?

על מנת למנוע את נזקי הישיבה הממושכת על גופינו, חשוב מידי פעם לקום מהכיסא ולהתמתח. ההפסקות הקטנות הללו מאפשרות לגוף לצאת ממנח הישיבה הקבוע שלו, להתארך ולנוע ויש להן משמעות רבה במניעת נזק עתידי לגוף.

כמו כן, ניתן להתאים את המשרד בצורה ארגונומית, כך שתתאים לגופו של העובד ותאפשר נוחות ומניעת נזקי גוף שונים.

כיסא מדגם swopper

איך יוצרים סביבת עבודה ארגונומית?

  1. ראשית, בוחרים בכיסא ארגונומי, כיסא ייחודי בעל תכונות שונות המאפשרות לו להתאים עצמו לגוף היושב עליו. את כיסא זה ניתן בדרך כלל לכוונן בגובה, על מנת להתאימו לגובה העובד. כמו כן, בדרך כלל ניתן לנדנד את הכיסא כך שאינו מקובע למיקום אחד בלבד וניתן לנוע בו גם קדימה, אחורה ולצדדים. בנוסף, כסא ארגונומי יהיה בדרך כלל בעל קצוות ישיבה מקומרים לישיבה נוחה, התואמת את צורת הגוף באזור הירכיים ובעל ריפוד מבד סופג ונוח.
  1. שולחן העבודה צריך להיות בגובה ממוצע של 72-76 ס"מ וזאת לשם התאמה ממוצעת לגובה העובד ושמירה על ישיבה יציבה שאיננה מאומצת. כמו כן, על השולחן להיות רחב ידיים על מנת לאפשר מנוחה נאותה לאמות הידיים, ללא התקלות במקלדת ועכבר המחשב או חפצים שונים אחרים.
  1. מסך המחשב צריך להיות רחוק בכ-60 ס"מ מהעיניים וממוקם במרכז השולחן כך שיתאפשר מבט חופשי אל עבר המסך ללא מאמץ מיותר של העיניים. אם ניתן, מומלץ אפילו להטות מעט את זוית המסך כלפי מעלה ולהעלות את המסך עד לגובה העיניים. אם בלתי אפשרי להעלות את גובה המסך, מומלץ להניח תחתיו קופסה קשיחה או ערימת ספרים, אשר יגביהו אותו עבורכם וימנעו מהראש להיות מוטה כלפי מטה בעת הצפייה במסך.
  1. המקלדת צריכה להיות ממוקמת במרכז השולחן ולא להיות מוגבהת או מוטה. כמו כן, לאמות הידיים צריכה להיות מתיכה מלאה על ידי השולחן או משטח תומך ולכן המקלדת לא צריכה להיות צמודה לקצה השולחן.
  1. העכבר ימוקם לצד המקלדת, בצד שמאל או ימין (בהתאם לדומיננטיות היד). את העכבר יש להניע באמצעות תנועה שמקורה באמת היד ולא שורש כף היד ואין להישען על העכבר לצורך תמיכה (שכן פעולה זו עלולה להתבטא ביצירת נזק נוסף לשורש כף היד).
  1. במידה וישנו הדום לכפות הרגליים, יש להשתמש בו רק אם כפות הרגליים אינן מגיעות לרצפה בישיבה נוחה או כאשר הרגליים ארוכות ולכן נתקלות בתחתית השולחן בעת הישיבה. ההדום לרוב מיועד לעובדים גבוהים מאוד או נמוכים מאוד.

שמירה על סביבת עבודה ארגונומית תעניק לעובדים רבים בריאות איתנה יותר ותמנע נזקי גוף שונים העלולים להופיע לאחר ישיבה ממושכת במשרד שאיננו מותאם לסביבה ארגונומית איכותית ובריאה.

כתבות נוספות שיעניינו אותך...
Call Now Button
כיסא ארגונומי או כיסא פנאומטי – במה עדיף לבחור?רוצים להתנסות באחד הכיסאות?