הנזקים לגב ולצוואר משימוש ממושך במכשירים ניידים

שימוש ממושך בסמארטפונים וטאבלטים עלול להשפיע לרעה על היציבה ולגרום לכאבים בצוואר, בגב, בכתפיים ובזרועות. מה הסמארטפון עושה לנו לגוף ואיך למנוע התפתחות כאבים?

סמארטפונים וטאבלטים שינו את הדרכים שאנחנו צורכים מידע ובידור ומתקשרים זה עם זה, והם גם השפיעו על היציבה ועל המכניקה של הגוף בכל מיני דרכים לא בריאות שעלולות לגרום לכאבים בצוואר, בגב העליון, בכתפיים ובזרועות. יותר מכך, יציבה לקויה בשל שליחת הודעות בזמן ישיבה, עמידה והליכה עלולה להשפיע לרעה גם על הגב האמצעי והתחתון.

כשמטים את הראש קדימה כדי להתקרב טוב יותר אל מסך הנייד, תנוחה המכונה Text neck, הראש נתמך בידי עמוד השדרה הצווארי, הן בזמן תנועה והן בזמן פעולה סטטית. בתנוחה הזו מעורבים שרירי הצוואר, הגידים, הרצועות ואף הדיסקים הבין-חולייתיים, שתפקידם הוא לספוג את המאמץ המופעל על הצוואר ולפזר אותו באופן שווה.

הראש הממוצע שוקל בין ארבעה לחמישה קילוגרמים. ככל שמטים אותו קדימה בזווית חדה יותר, כך גדל משקלו ובהתאם גדל גם העומס על הצוואר. עם הטיית הראש קדימה לרוב גם מעגלים את הכתפיים, היבט נוסף ביציבה הלקויה. ככל שמבלים יותר זמן מול הסמארטפון או הטאבלט, כך גדל הלחץ על מבנה הצוואר, החוליות העליונות של עמוד השדרה והגב, ורופאים מזהירים מפני שינויים ניווניים העלולים להצריך ניתוח.

ואלו לא כל הנזקים הנגרמים משימוש יתר בטלפונים ניידים וטאבלטים; כבר ב-2011 הזהירו בארצות הברית מפני עלייה במספר הולכי הדרך הנהרגים בתאונות דרכים בגלל שליחת הודעות בזמן הליכה. אנשים רבים סובלים מכאבים ומתיחות באגודלים ובפרקי כף היד בגלל הקלדה ודפדוף ממושכים במסכי המגע.

איך להגן על הגוף מפני הנזקים של שימוש יתר בסמארטפון?

שינוי הרגלי היציבה יכולים למנוע התפתחות של כאבים בגב ובצוואר. המשמעות של יציבה נכונה היא ראש זקוף, אוזניים בקו ישר עם הכתפיים, שכמות משוכות לאחור ומשוחררות. מחקרים מראים שיציבה נכונה משפיעה לטובה לא רק על הגב אלא גם על מצב הרוח וההרגשה הכללית.

אף על פי כן, אורח החיים הנוכחי מחייב אותנו להציץ בטלפון בתדירות גבוהה. אז איך להמשיך להשתמש בסמארטפונים ובטאבלטים מבלי לגרום נזק בלתי הפיך לגופנו? כמה טיפים:

  • לא מומלץ להשתמש בסמארטפון או בטאבלט כתחליף קבוע למחשב. עבור משימות ממושכות רצוי להשתמש במחשב נייד או נייח ולוודא שסביבת העבודה היא ארגונומית.
  • להעדיף שיחות טלפון או את אפשרויות החיפוש קולי כדי לצמצם ככל האפשר את זמן הצפייה במכשיר הנייד. עבור שיחות טלפון ארוכות מומלץ להשתמש ברמקול או באוזניות כדי לא להציד את הטלפון לאוזן לפרק זמן ממושך.
  • במקום לכופף את הראש כדי להציץ בסמארטפון מומלץ להרים את הטלפון, ולמקם אותו בקו ישר מול הפנים או קצת מתחתם.
  • לעשות הפסקות קבועות מהשימוש בנייד ולשנות את תנוחת הראש לעתים קרובות.

תרגילים מומלצים לשחרור צוואר תפוס וכואב:

  • מתיחות לצוואר: להנמיך בעדינות את אוזן ימין לכיוון כתף ימין ולהחזיק למשך 10–15 נשימות. לחזור על אותו תרגיל גם בצד השני.
  • סיבובי צוואר: להפנות בעדינות את לחי ימין לכיוון כתף ימין ולהחזיק למשך 10–15 נשימות. לחזור בצד השני.
כתבות נוספות שיעניינו אותך...
Call Now Button
ריצה משפרת את בריאות עמוד השדרה לפי מחקר חדש5 תרגילי כושר שניתן לעשות בישיבה בין כותלי המשרדרוצים להתנסות באחד הכיסאות?