כן בעבודה: חמישה תרגילים לנטרול נזקי ישיבה ממושכת

סביבות עבודה רבות מחייבות ישיבה ממושכת מול המחשב. הגוף שלנו נועד להיות בתנועה ולכן ישיבה למשך זמן ארוך כל־כך יכולה ליצור נזקים משמעותיים בגופנו. אחד הנזקים המרכזיים העשויים להתרחש הוא כאבים בגב, בכתפיים ובצוואר, זאת בשל הלחץ המופעל על הדיסקים שבין חוליות הגב. בנוסף, חוסר התנועה בשילוב עם הלחץ מגביר את הסיכון לחלות במחלות לב ואפילו סרטן או סוכרת. הישיבה הממושכת משפיעה בסופו של דבר גם על מצב הרוח וכך גם על תפוקתיות העובד. למרבה המזל ישנן מספר דרכים לנטרל את נזקי הישיבה הממושכת. הנה חמישה תרגילים שיסייעו לכם.

הקפידו להישאר בתנועה

בעבודה לעיתים אנו עמוסים בעשייה ולכן איננו שמים לב כלל לזמן החולף שבו אנו יושבים על הכיסא. ההליכה חשובה לגוף שכן היא מסייעת להפחית לחץ מהשרירים, ממריצה את הדם, מתניעה את מערכת העיכול ואף מסייעת בהכנסת יותר חמצן לגוף. כל אלה שומרים על המערכות השונות החיוניות לגופנו, והכל הודות לפעולה פשוטה מאין כמוה. אין זה אומר שעליכם לצאת להליכות ארוכות בפארק באמצע יום העבודה, שכן גם הליכה קצרה במשרד תסייע במניעת נזקי ישיבה ממושכת מאוד. נסו להתהלך במשך מספר דקות בכל שעה כדי לשפר את איכות חייכם.

תרגילי בטן

הליבה של גופנו יכולה לשפר מאוד את היציבה שלנו אם היא חזקה. שרירי בטן חזקים יכולים לסייע בישיבה זקופה ולשפר עד מאוד את היציבה. ישנן משרות שלמרבה הצער אינן מאפשרות ללכת לאימונים במהלך יום העבודה, אך זו אינה סיבה המצדיקה הזנחה של שרירי הליבה, שכן ניתן לעשות תרגילי בטן בישיבה ממש על הכסא במשרד.

ישנם מגוון  תרגילים על הכיסא שניתן לעשות. אחד התרגילים שכדאי לנסות מתבצע כך: שבו זקופים על קצה הכיסא והניעו רגל אחת בכל פעם מעל לרצפה וחזרה. עשו זאת עם שתי הרגליים והשאירו אותן באוויר מספר שניות בכל פעם. תרגיל נוסף שמומלץ לעשות הוא שכיבת בטן בישיבה. גם כאן יש לשבת על קצה הכיסא ולהניח את הידיים מאחורי הראש. געו ברצפה עם אצבעות כפות הרגליים והתכופפו באיטיות עם הגב קדימה ובחזרה אחורה.

מתיחות

ביצוע מתיחות בעמידה בזמן העבודה יסייע בהארכת השרירים, עמוד השדרה, סיוע בהגדלה של טווחי תנועה בשל חיזוק הגמישות ואפילו להביא להפחתה של נזקים לגב תחתון בישיבה ממושכת. מתיחות ניתן לעשות בכל מקום והן אינן דורשות מכשור מיוחד. בכל מתיחה שאתם מבצעים נסו לשהות מספר שניות, ולהעמיק את המתיחה ככל הניתן. סוג אחד של מתיחה העשוי לעזור הוא להתכופף עם הגב קדימה ולנסות להגיע לכפות הרגליים. כמה שגופכם מאפשר לכם להימתח זה בסדר.

מתיחות במשרד

כיסא ארגונומי

דרך נוסת למנוע את הנזקים של ישיבה ממושכת בעבודה הוא לרכוש כיסא ארגונומי. כיסא זה מעניק תמיכה מושלמת לאגן ולגב ומסייע בהפחתת הלחצים על השרירים וחוליות הגב. כמו כן, הכיסא הארגונומי מעודד תנועתיות במהלך היום כך שיש הפעלה של חלקי הגוף השונים

הניעו את המפרקים

המפרקים הם אזורים עדינים מאוד בגופנו המאפשרים לנו להתנועע בחופשיות. מפרק הירך מסייע לנו ללכת, מפרקי הידיים מאפשרים לנו להקליד, מפרק הכתף מאפשר לנו להרים את ידינו ועוד. כל מפרק הוא עולם ומלואו של תנועה, והתנוונות שלו יכולה להגביל אותנו מאוד ובגילאים מאוחרים גם להרע את איכות החיים. כדי למנוע ניוון של המפרקים בעת ישיבה ממושכת יש להניע אותם מפעם לפעם. נסו לסובב את מפרקי הידיים והרגליים, הניעו את הברכיים ואפילו הניעו את האצבעות כדי לעודד את זרימת הדם

כתבות נוספות שיעניינו אותך...
back-painCall Now Buttonרוצים להתנסות באחד הכיסאות?