איך לשמור על סביבת עבודה ארגונומית ובריאה?

כידוע, ישיבה ממושכת עלולה לגרום לבעיות בריאות רבות, במיוחד אם סביבת העבודה אינה ארגונומית. בין שאתם עובדים מהבית או במשרד לא ארגונומי, בכתבה הזאת נביא כמה טיפים שיעזרו לכם להתאים את סביבת העבודה כדי למנוע כאבי גב ונזקים נוספים הנגרמים מישיבה ממושכת.

  1. שמירה על יציבה נכונה

ככלל, יש לכוון את גובה הכיסא כך שכפות הרגליים יונחו במלואן על הרצפה והברכיים יהיו פחות או יותר בגובה אגן הירכיים. מכיוון שאת גובה השולחן לרוב אי אפשר לכוון, יש להתאים את גובה הכיסא לידיים ולזרועות כך שהאמות יהיו מקבילות לרצפה ופרקי הידיים יונחו בתנוחה טבעית וניטרלית. במידת הצורך אפשר להניח הדום מתחת לרגליים כדי להגביה את הרגליים ולהבטיח תמיכה מספיקה לירכיים.

  1. התאמת פרקי הידיים

כאמור, פרקי הידיים צריכים להיות בתנוחה ניטרלית, ומומלץ להימנע מלכופף אותם בזמן ההקלדה.

מומלץ להשתמש במקלדת ארגונומית, מפוצלת או מוגבהת, או לפחות להתאים את גודל המקלדת לגודל הידיים.

אפשר להשתמש במשענת לפרק כף היד כדי להבטיח זרימה טבעית של הפרקים מעל המקלדת, אבל ראשית יש לבדוק שהיא אכן מגביהה את הפרקים; אחרת, היא עלולה לעוות את תנוחת המפרקים.

  1. תנועה בישיבה

לא משנה כמה נוחה וארגונומית עמדת העבודה, ישיבה ממושכת בתנוחה סטטית אינה טובה לבריאות. מומלץ לבחור בכיסא ארגונומי המעודד תנועה בישיבה (כמו כל הכיסאות שלנו). למשל, בעבודה על כיסא מסוג muvman תוכלו להחליף בין עמידה וישיבה לסירוגין; ישיבה על כיסא 3dee מאפשרת שינויי תנוחה בתדירות גבוהה ושומרת על זקיפות הגב בכל תנוחה; ואם אתם לא יושבים על כיסא ארגונומי, דאגו לקום מהכיסא לפחות פעם בחצי שעה.

  1. מניעת כאבים בעיניים

המיקום האידיאלי של צג המחשב הוא במרחק של בין חצי מטר למטר מגובה העיניים. אם עומק השולחן לא מאפשר זאת, אז מומלץ להעביר את המסך לפינת השולחן או להיעזר במעמד למסך מחשב. כך, גם תגנו על העיניים מפני מאמץ וגם תמנעו כאבי צוואר וכתפיים הנובעים מהטיית הראש.

אם אתם מתקשים בראייה, כדאי לשקול לקנות זוג משקפיים ייעודיים לעבודה מול מחשב. כמו כן, התאימו את הבהירות והניגודיות של מסך המחשב, ובמידת הצורך הגדילו את הגופנים כדי להקל על העיניים.

טיפים נוספים לסביבת עבודה ארגונומית:

  • מקמו את העכבר לצד המקלדת, כך שתוכלו לעבור בין הקלדה לשימוש בעכבר מבלי להשפיע על תנוחת הזרוע ופרק כף היד.
  • אם אתם משתמשים בכבלים לחיבור המסך, המקלדת, העכבר או האינטרנט, ודאו שהכבלים מאוגדים ולא מפריעים לכם.
  • ארגנו את סביבת העבודה כך שכל הציוד הנדרש יהיה במרחק הושטת יד ולא תצטרכו להימתח כדי לענות לטלפון או לכתוב פתק.
  • אם אתם משתמשים במעמד מסמכים למטרות הקלדה או תרגום, מקמו אותו לצד צג המחשב כך שלא תצטרכו להפנות את הראש הצידה לעתים קרובות ולמתוח את הצוואר.
  • השתמשו במיקרופון אלחוטי (מה שמכונה מיקרופון מדונה) כדי להימנע מעיקום הצוואר במהלך שיחות טלפון.
כתבות נוספות שיעניינו אותך...
טיפולים אלטרנטיביים לכאבי צוואר כרונייםCall Now Buttonרוצים להתנסות באחד הכיסאות?